Diuna – niedościgniona klasyka science fiction

Diuna – niedościgniona klasyka science fiction

Diuna. Kroniki Diuny. Tom 1” Franka Herberta to niewątpliwe arcydzieło science fiction (https://www.taniaksiazka.pl/diuna-kroniki-diuny-tom-1-frank-herbert-p-1375529.html). Jej pierwsze wydanie ujrzało świat w 1965 roku, jednak w przeciwieństwie do wielu innych reprezentantów gatunku, w ogóle się nie zestarzała. Od wielu dziesięcioleci wciąż urzeka czytelników swoją innowacyjnością, kompletnością przedstawionego w niej świata i wartością filozoficzną. Jest to pierwsza i najbardziej uwielbiana część cyklu powieści Kroniki Diuny. Zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie czytelników czasopisma Locus na najlepszą powieść science fiction (w 1987 roku). Do historii przeszła też niewątpliwie jej adaptacja, zrealizowana przez równie kultowego twórcę – Davida Lyncha, w 1984 roku.

Czym Diuna urzekła czytelników?

Diuna wylądowała na piedestale literatury fantastyczno-naukowej w dużej mierze dzięki niesamowicie precyzyjnie wykreowanej w niej alternatywnej rzeczywistości. Jest ona niezwykle realistyczna i wciągająca, ze swoimi własnymi systemami religijnymi, kulturą, ekologią. Autor daje popis swojej nieskrępowanej, nieograniczonej wyobraźni. Robi to wrażenie tym bardziej kiedy pomyślimy, że pisał książkę tak dawno – jeszcze przed pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu. Diuna wyróżnia się również mistycznym klimatem i uniwersalną filozoficzną i etyczną głębią, którą w oryginalny sposób przekazuje.

Zarys akcji Diuny

Fabuła Diuny rozgrywa się w świecie przyszłości na planecie Arrakis (Diuna), która stała się najważniejszą planetą wszechświata. Planeta ta zawdzięcza swój status złożom melanżu – najcenniejszej we wszechświecie substancji, pomagającej przedłużyć życie i doświadczać jasnowidzenia. Na planecie tej poznajemy historię rodu Atrydów, którym to teren jej został oddany w lenno. Akcja obfituje w międzygalaktyczne podróże i nadprzyrodzone doświadczenia. Wydarzenia te stają się tłem dla uniwersalnej opowieści o naturze człowieka i zawiłości jego psychiki.

O autorze

Frank Herbert był amerykańskim pisarzem żyjącym w latach 1920-1986. Jego twórczość określana jest jako hard science fiction i charakteryzuje się przedstawianiem na kanwie powieści fantastyczno-naukowej wątków ekologicznych, teologicznych, etycznych czy ekonomicznych. Herbert zgłębiał duchowość i była ona mocną inspiracją dla jego dzieł. Czerpał zwłaszcza z tradycji buddyzmu, którego był wyznawcą, ale też np. islamu.  Saga Diuny rozrosła się do wielu tomów (po śmierci Herberta pracę nad serią kontynuował nawet jego syn), ale to “Diuna. Kroniki Diuny. Tom 1” jest powszechnie uważana za jego literackie dokonanie życia.

Tło zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com